NIEDZIELNE REFLEKSJE O ŻYCIU POZAGROBOWYM (2)

18 listopada 2023

Dlaczego w chwili zgonu człowieka jego źrenice maksymalnie się rozszerzają?

Przy dużej ilości światła źrenica zwęża się i strumień światła dostający się do mózgu ulega zmniejszeniu. Z kolei przy zbyt małym naświetleniu źrenica rozszerza się, aby do wnętrza człowieka wpuścić większa ilość światła. Ta regulacja ilości światła trwa w źrenicy przez całe nasze życie. W chwili zgonu źrenice rozszerzają się maksymalnie, odruchowo pragnąc wpuścić jak największa ilość światła dla podtrzymania gasnącego życia.

Czy dusza opuszcza ciało w momencie jego biologicznej śmierci?

Przez śmierć rozumiemy także odłączenie się duszy od ciała. Czy to następuje w momencie śmierci biologicznej, dokładnie nie wiadomo. Jak pisze ks. dr Aleksander Żychliński w Życiu pozagrobowym: „To co nazywamy ostatnim tchnieniem, zwykle nie jest momentem rozłączenia się duszy od ciała. Choć zewnętrzne objawy życia ustały i człowiek leży jako martwy, to jednak dusza niekoniecznie opuściła już ciało. Następuje to raczej dopiero po pewnym czasie, przypuszczalnie do dwóch godzin od ostatniego tchnienia, chyba, że zachodzi przypadek śmierci gwałtownej”

Mistyczka Marta Robin mawiała: „ Dusza nie opuszcza ciała człowieka tak szybko, jak myślimy. Gdybyśmy wiedzieli co się wówczas rozgrywa, modlilibyśmy się na kolanach za zmarłego z całego serca, zamiast się spieszyć z ubieraniem go”.

Warto dodać, że w szpitalach jeszcze przez dwie godziny od stwierdzenia zgonu ciało pozostaje na sali (odgrodzone parawanem), a dopiero po tym czasie przewożone jest do kostnicy.

Za Andy Collins „ Tajemnica życia pozagrobowego” s. 7.