NIEDZIELNE REFLEKSJE O ŻYCIU POZAGROBOWYM (4)

02 grudnia 2023

Czy każdy człowiek tuż przed śmiercią otrzymuje od Boga chwilę czasu na wzbudzenie żalu za grzechy?

Pan Bóg daje każdemu, kto nie grzeszy zuchwale lub z premedytacją nieco czasu, aby mógł wzbudzić w sobie żal doskonały za grzechy. Na około 2-3 godziny przed śmiercią często poprawia się stan chorego, zanika ból i strach. Pojawia się spokój i poprawia samopoczucie. Tylko ten kto tego nie pragnie, nie doświadcza poprawy.

Czy w chwili śmierci widzimy Boga?

Mistyczka Maria Simma tak na ten temat mówi:” Widzimy Go w sposób jeszcze niejasny, ale jest to jednak na tyle wyraźne, że wystarczy, aby bardzo zatęsknić.(…)Każdemu jest dane poznanie ( przypomnienie) swojego życia. Moc Objawienia Bożego zależy od życia każdego człowieka”.

Czy skrucha i żal za grzechy w chwili śmierci mają duży wpływ na los duszy?

Według Marii Simmy, skrucha jest bardzo ważna, gdyż sprawia, że grzechy zostają odpuszczone w każdym przypadku. Pozostają jednak ich konsekwencje, czyli kara za grzechy. Możliwe jest też uzyskanie w momencie śmierci odpustu zupełnego, co pozwala duszy uniknąć mąk czyśćcowych, ale dusza musi być wolna od wszelkiego przywiązania do rzeczy ziemskich i skłonności do grzechów lekkich.