Reflekcje o życiu pozagrobowym (11)

20 stycznia 2024

Jak sądzone są dusze osób niewierzących?

Jeżeli ktoś jest niewierzący lub innowiercą, a przez to bardziej lub mniej świadomy popełnienia grzechów, to nie odpowiada za łamanie nakazów i zakazów wiary, której nie był wyznawcą. Odpowiada jednak za swoje uczynki według obowiązujących norm, zasad i wartości, których winien przestrzegać. Jak uważa o. Michael H. Brown: „ Każdy rodzi się z intuicją moralną – z wbudowanym kodem, podpowiadającym, co jest dobre a co złe, niezależnie od przekonań religijnych – i jako tacy stajemy się przedmiotem Boskiego sądu.

Jakie są kryteria oceny przez Boga?

Sąd szczegółowy różni się diametralnie od tego, jaki znamy w naszym ziemskim wymiarze. Bóg oceniając daną duszę bierze pod uwagę szeroką gamę różnych czynników, m.in. złe duchy i demony, które ją kusiły, warunki w jakich żyła, wychowanie religijne, wykształcenie, uzdolnienia, dziedziczność, temperament, cechy charakteru i wiele innych, o których nigdy byśmy nawet nie pomyśleli. Dusza, która była bardziej wykształcona, posiada władzę lub talenty, ponosi większą odpowiedzialność za sposoby wykorzystania tych darów. Możemy być pewni, że sąd ten będzie niezwykle sprawiedliwy, gdyż Bóg zna najbardziej tajemne zakamarki naszej duszy.

Czy dusza sama kieruje się do miejsca swego przeznaczenia?

Wyrok sądu szczegółowego dusza wykonuje sama. Mocą swego stanu moralnego samoistnie dąży do miejsca, które dla takiego stanu jest najodpowiedniejsze. Jeżeli jest w stanie miłości – zasługującej na niebo lub miłości jeszcze niedoskonałej, wymagającej oczyszczenia, to tę duszę prowadzi Anioł Stróż. A jeżeli dusza jest pozbawiona miłości, to zapada w się do otchłani piekła.