03 lutego 2024

Czy dusze zachowują swoją płeć z okresu życia ziemskiego?

W Piśmie św. czytamy, że jeszcze przed upadkiem grzechowym Adama i Ewy: „ Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich” ( zob. Rdz. 1, 27), aby również mogła odbywać się prokreacja, choć nie tak samo jak ma to miejsce obecnie, po nieudanej próbie w raju. Po śmierci, choć nikt już nie będzie się żenił ani za mąż wychodził, jak to wynika z wypowiedzi Pana Jezusa, to odmienność swojej tożsamości (mężczyzna, kobieta) zostanie zachowana na wieczność. Będzie ona miała jednak zupełnie inny wymiar. Uwielbione i przebóstwione ciała nie będą znały żadnej pożądliwości wzajemnej. „Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie” ( Mk 12, 25)

Czy i w jaki sposób dusze kontaktują się ze sobą?

Niezależnie od tego, gdzie dana dusza trafi po śmierci, ma kontakt z innymi duszami, a w niebie również z aniołami. Zachowuje zdolność do życia społecznego i porozumiewa się z innymi duszami, wśród których przebywa. Ten kontakt odbywa się w sposób charakterystyczny dla „ mowy” duchów. Nam to trudno sobie wyobrazić. Ks. A. Żychliński uważa, że skoro dusze nie mają ciała, to zapewne jeden duch przenika intelektualnie drugiego ducha i poznaje intuicyjnie wszystko, co drugi duch chce mu przekazać. Zachodzi po prostu sam przekaz myślowy, bez słów czy oznak zewnętrznych. Aby tak się stało, musi być spełniony jeden warunek. Mianowicie, dusza przez akt woli powinna otworzyć ( ujawnić) swoje wnętrze. Wystarcza więc akt woli, aby dusza chciała ujawnić drugiej prawdę, którą posiada, a wówczas ta druga ma możliwość ujrzenia jej. A jeżeli dusza nie chce ujawnić prawdy drugiej duszy? W takim przypadku nie daje jej możliwości ujrzenia posiadanej przez siebie prawdy.

Czy dusza po śmierci zachowuje wzrok?

Wraz ze śmiercią człowieka na zawsze gasną i zamykają się jego oczy, ale jednocześnie na całą wieczność otwierają się oczy jego duszy. Oczy te nigdy nie przestaną widzieć, bez względu na to czy spojrzenie będzie sprawiać jej radość, czy też cierpienie.