23 marca 2024

Czy aniołowie maja wolna wolę?

Oczywiście, że tak. Aniołowie oprócz umysłu posiadają również wolna wolę. Jak pisze o. S. Kałdon, aniołowie mogą pragnąć, kochać i cieszyć się, ale nie jest miłość uczuciowa a tylko czysto duchowa, która wynika z ich natury duchowej. Aniołowie, tak jak ludzie, posiadają zdolność wyboru między jednym dobrem lub drugim albo złem. Ponieważ są duchami doskonałymi, ich decyzja jest nieodwołalna. Dlatego jeśli już coś anioł postanowi, to nigdy tego nie zmienia ani nie żałuje, jak to ma miejsce w przypadku ludzi.

Św. Tomasz z Akwinu w Sumie teologicznej tak pisze: „ Ten tylko byt ma wolna wolę, który ma umysł poznający ogólną treść dobra, dzięki czemu może osądzić czy to lub owo jest dobrem. Ktokolwiek więc ma umysł, ma również wolną wolę. Aniołowie mają wolną wolę, podobnie jak umysł i to w wyższym stopniu niż ludzie”.

W jaki sposób aniołowie się przemieszczają?

Zasada miejsca anioła to – jest tam, gdzie działa. Ruch anioła to zmiana jego miejsca działania. Jeśli np. człowiek potrzebuje przemieścić się z Warszawy do Rzymu, to musi po drodze pokonać określoną trasę w określonym czasie. Natomiast anioł przestaje działać w Warszawie i w okamgnieniu jest już w Rzymie. Nie musi pokonywać żadnej trasy. Ruch aniołów można porównać do naszej myśli, kiedy to w jednej chwili jesteśmy w stanie przenieść się myślą np. z Australii na Biegun Północny. Identyczne zdolności nabędą ludzie, którzy po śmierci znajdą się w niebie.

Czy aniołowie mogą ukazywać się ludziom jako istoty cielesne?

Ponieważ aniołowie mają postać duchową, to nie możemy ich widzieć ani dotykać. Ponadto anioły nigdy nie pokazują się ludziom w swoim pełnym blasku, gdyż ludzie nie zdołaliby wytrzymać bijącej od nich jasności. Jeśli jednak Bóg chce, wówczas anioł może ukazać się człowiekowi. Zwykle przekazuje jakąś wiadomość lub jest zwiastunem jakichś wydarzeń. Tak było np. w przypadku Anioła z Fatimy. Aniołowie mogą wtedy przybierać postać ludzi lub świetlistoanielską. Podobnie jak to się zdarza w przypadku wybranych przez Boga dusz, aniołowie mogą z atomów swojego otoczenia utworzyć ciało i w nim się ukazać ludziom.