06 kwietnia 2024

Czy aniołowie wpływają na nasze myśli?

Zacząć trzeba od tego, że cały niewidzialny dla nas świat pełny jest duchów zarówno dobrych jak i złych. Jakiego ducha człowiek dobrowolnie dopuści do siebie, taki stanie się jego doradcą i przewodnikiem. Duchy te wywierają wpływ na nasze myśli. Bardzo prosto przedstawia to F. Horak:” Myślę, że którzy sądzą, że jakakolwiek myśl – dobra czy zła- jest ich własną myślą. Nie zdają sobie sprawy, że człowiek nachyla się zawsze, by słuchać podszeptów świata duchowego, którym albo ulegnie, albo nie. Wszystkie pragnienia, myśli, pomysły, w jakimkolwiek kierunku idące, wszystko co człowiek przywykł uważać za swoje jest mu tylko podsunięte przez otaczający go ze wszystkich stron świat nadprzyrodzony. Nie ma myśli, która powstałaby sama z siebie w mózgu. Mózg jest tylko, jeśli tak można powiedzieć, odbiornikiem fal przesyłanych z zaświatów. Od rozeznania zaś i wolnej woli człowieka jedynie zależy czy się danej >> fali<< podda, czy ją przyjmie i pójdzie za jej wskazaniem”.

Zarówno dobre jak i złe duchy mogą tylko radzić, namawiać i podsuwać myśli, ale narzucić niczego nie mogą. Jedyną prawdziwą własnością człowieka, której nawet Bóg nie odbiera, jest wolna wola.

Czy aniołowie są do siebie podobni?

WQ teologii funkcjonuje pogląd, że każdy anioł tworzy swój własny rodzaj. Co oznacza, Że nie ma dwóch takich samych aniołów. O ile wśród ludzi nie ma dwóch identycznych osób, a tylko niektóre są do siebie bardzo podobne, jak n. w przypadku bliźniaków jednojajowych, to między aniołami to zróżnicowanie jest znacznie większe. Każdy anioł wyraźnie różni się od innego i tworzy indywidualny, niepowtarzalny rodzaj tych istot niebieskich.

Czy aniołowie cały czas nami się opiekują?

Naturalnie. Potwierdza to m.in. Psalm 91: „ Swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień”. Skoro Bóg powierzył nas pieczy aniołów, to opiekują się nami nieustannie, pomagają w różnych potrzebach, chronią od nieszczęść i upadków moralnych oraz orędują za nami przed Bożą Sprawiedliwością. Oczywiście, nie chronią nas  przed wszystkimi niekorzystnymi sytuacjami, gdyż wiele zależy od naszej wolnej woli, a także dla naszego dobra Bóg dopuszcza na nas pewne doświadczenia.