Kim są Aniołowie Stróże?

Aniołowie Stróże, należące do Chóru Aniołów, są naszymi najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi, którym wiele zawdzięczamy. Każdy człowiek z łaski Boga, ma swojego Anioła Stróża, który nieustannie nim się opiekuje, od chwili poczęcia aż do śmierci. Stoi on na straży naszej duszy i ciała, podczas gdy nawet o nim nie myślimy lub nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności. Anioła Stróża ma także każdy naród, miasto, a może nawet każda wspólnota.

Kiedy otrzymujemy Anioła Stróża?

Kiedy Bóg wciela duszę w człowieka, oddaje go również pod opiekę Anioła Stróża. Nie jest to jeszcze ten jego indywidualny opiekun, ale Anioł Stróż matki dziecka. Dokąd bowiem znajduje się ono  w łonie matki, to jej Anioł Stróż strzeże jednocześnie także i płodu znajdującego się w jej łonie. Natomiast z chwilą narodzin, kiedy dziecko oddzielone jest już od matki, Bóg przydziela mu osobistego Anioła Stróża. Otrzymuje go każdy człowiek, niezależnie od tego czy jest chrześcijaninem, buddystą, muzułmaninem czy ateistą. Anioł śledzi każdy nasz ruch i jest zawsze przy naszym boku chętny do pomocy. Szkoda tylko, że tak rzadko zwracamy się o to do niego.

Jakie są zadania Anioła Stróża?

Syntetycznie ujął to o. S. Kałdon: „ Anioł Stróż chroni życie i zdrowie dzieci i dorosłych, broni przed szatanem, pokusami i grzechem, posługuje się karami, stara się o nawrócenie duszy, zachęca do  modlitwy i pomaga w niej, asystuje modlącym się, poucza, pociesza, pomaga w czynieniu dobra i zachęca do wytrwania w dobru, zanosi nasze modlitwy i dobre uczynki przed tron Boży, sprowadza Boże błogosławieństwo, zapowiada zbliżającą się śmierć i czuwa przy człowieku w jego ostatniej godzinie, a po śmierci przenosi jego dusze do nieba”.