04 maja 2024

Czy Anioł Stróż pozostaje na zawsze z duszą, którą się opiekował?

Anioł Stróż nigdy nie opuszcza zbawionej duszy, którą się opiekował i na którą czekał. Pozostaje z nią już na całą wieczność. Służy jej w radości, miłości i nieustannym uwielbieniu Boga. Jest jednocześnie przewodnikiem duszy po niebieskiej szczęśliwości. Anioł Stróż tylko w jednym przypadku odchodzi od duszy na zawsze. Mianowicie, kiedy zostaje ona potępiona i skazana na piekło.

Czy Anioł Stróż przerywa kontakt z duszą w przypadku jej upadku?

Jeśli człowiek tkwi w grzechu ciężkim i utraci łaskę uświęcającą, wówczas jego łączność z Bogiem i świętymi zostaje przerwana. Natomiast Anioł Stróż z woli Boga utrzymuje cały czas kontakt z duszą mu powierzoną i pragnie jej jak najszybszego nawrócenia.

Czy dzieci bardziej odczuwają obecność Anioła Stróża niż dorośli?

Tylko niemowlęta i małe dzieci mają jeszcze ten pełny i cudowny kontakt ze swoim Aniołem. Często na twarzy  śpiącego dziecka można dostrzec delikatne uśmiechy, będące odblaskiem tej radosnej łączności. Niestety, później z winy niedoskonałości natury  człowieka kontakt  z jego opiekunem duchowym coraz bardziej słabnie i rzadko się udaje odbudować go ponownie.

Czy jest tak, że  z jednej strony człowiek ma Anioła Stróża a z drugiej demona?

Jak już wiemy, każdy człowiek ma swego opiekuna duchowego w postaci Anioła Stróża. Znajduje się on poniekąd poza obrębem naszej świadomości, jest wyższą i szlachetniejszą częścią naszej osobowości. Obok tego dobrego anioła, każdy człowiek ma też i jego przeciwieństwo, demona lub złego ducha, które ciągle mu towarzyszą i wystawiają na próbę. To właśnie z siłami Zła musimy toczyć przedśmiertną walkę o naszą duszę. Swojego demona, podobnie jak i Anioła Stróża, zobaczymy po śmierci.

Co dzieje się z aniołem Stróżem, kiedy dusza, którą się opiekował, zostaje skazana na potępienie?

Anioł Stróż jest z powierzoną mu duszą tak silnie związany na dole i niedole, że tylko jej potępienie wieczne przerywa bezpowrotnie tę symbiozę. Ponieważ Anioł bardzo przeżywa taką sytuację, Bóg przydziela mu pod opiekę inną duszę. Natomiast pamięć o tej, która mimo jego wysiłków i pomocy Bożej dobrowolnie i świadomie wybrała zło, zostaje wymazana z pamięci i świadomości Anioła na zawsze. Dlatego Anioł nie smuci się z powodu utraconej duszy.