Czy można skutecznie przeciwstawiać się atakom złych duchów?
Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w dziele Życie autorstwa św. Teresy z Avila. Wyraża w nim ona wielką wiarę w potęgę Boga. Skoro złe duchy są Jego niewolnikami, to uważa, że nie mogą żadnej krzywdy wyrządzić temu, kto wiernie służy Bogu. W trudnych chwilach brała krzyż do ręki i Bóg dodawał jej tyle odwagi, że gotowa była wzywać kusicieli do walki. Święta wyznała, że dzięki modlitwom i sakramentaliom, to raczej złe duchy jej się lękały, niż ona ich. Były wobec otrzymanej przez nią od Boga mocy tak tchórzliwe, że gdy tylko poczuły, że się ich nie boi i gardzi nimi, traciły wszelką odwagę.
„ Wrogowie ci – pisze święta- napadają tylko takich, którzy uciekają od walki i łatwo się poddają lub gdy Bóg pozwala, aby ich pokusy i udręczenia były na większy pożytek tych, którzy są Jego sługami. Czy wiecie, kiedy czarci napawają nas strachem? Wówczas, gdy sami sobie dajemy powód do strachu poprzez nasze przywiązanie do czci, do rozkoszy i do bogactw tego świata. Wtedy, kochając się w tym i pożądając tego, czym winniśmy się brzydzić, sami w ich ręce składamy oręż, którym powinniśmy się bronić przeciw nim i doprowadzamy się do tego, że pokonują nas i nam wyrządzają wielkie szkody. Litość pojawia się na myśl o tym, a przecież wystarczyłoby uchwycić się krzyża i obrzydzić sobie te dobra dla miłości Boga, a wtedy zły duch będzie bardziej uciekał niż my od zarazy. Zły duch kocha kłamstwo, sam jest kłamstwem i nigdy się nie sprzymierzy z tym, kto postępuje w prawdzie. Ale gdy u kogoś widzi zaćmiony umysł, tego zręcznie doprowadza do całkowitego zaślepienia, a gdy zauważy, że ktoś jest tak ślepy, że swoje szczęście pokłada w dobrach tego świata, tak błahych i marnych jak dziecinne zabawki, z takim też postępuje jak z dzieckiem i śmiało się rzuca na niego, nie raz, ale wiele razy.
W czym złe duchy mogą szkodzić człowiekowi?
Okazuje się, że złe duchy mogą szkodzić ludziom w wieloraki sposób. Omawia je ks. Gabriel Amorth w Wyznaniach egzorcysty. Oto najczęstsze przypadki:
Szkody na zdrowiu. Jak już wspomnieliśmy, złe duchy posiadają moc sprawiania ludziom nie tylko cierpień psychicznych, ale także i fizycznych. Bole te mogą mieć charakter ciągły, okresowy lub tylko podczas egzorcyzmów. Rytuał obowiązujący egzorcystów, zaleca w takich przypadkach czynienie nad bolącymi miejscami znaku krzyża i kropienie wodą święconą. Zwykle to wystarcza, a w poważniejszych przypadkach dolegliwości lub choroba ustępuje po udzieleniu przez egzorcystę odpowiednich błogosławieństw ( modlitw).
Stany nerwowości. Zdarza się, że zły duch może powodować trudne do wyleczenia stany nerwowości. Zwykle dotyczy to osób najbliższych, co bardzo komplikuje lub w konsekwencji prowadzi do rozbicia małżeństwa, zerwanie narzeczeństwa lub przyjaźni, a najczęściej z błahych powodów wzbudza w rodzinach niesnaski, sprzeczki, kłótnie i awantury. Może też wywołać pustkę uczuciową, wskutek której osoba taka nie potrafi kochać i żyje w osamotnieniu.
Stera zawodowa. Najczęściej są to problemy związane z pracą. Z nieuzasadnionych powodów dana osoba nie może znaleźć pracy lub ją lekkomyślnie porzuca. Na szczeblu menedżerskim przejawia się to popełnianiem kardynalnych błędów lub następuje splot niekorzystnych dla firmy wydarzeń.
Pesymizm. Przykre wydarzenia odbijają się na psychice i skłaniają do pesymizmu. Taki człowiek postrzega życie w ciemnych barwach. Zaczyna przejawiać niezdolność do przeżywania radości, oportunizmu i nadziei.
Skłonności samobójcze. To najgroźniejsze działanie złego ducha na człowieka, kiedy to próbuje najpierw doprowadzić go do rozpaczy, a następnie do samobójstwa. W tym jednak przypadku niezwykle skuteczna jest pomoc Opatrzności Bożej. Psychiatria i psychologia nie mają tu nic do powiedzenia, gdyż chodzi tu o chorobę duszy, którą tylko Bóg może uleczyć lub uwolnić z udręk złych duchów. Jeżeli osoba taka zwróci się o pomoc do Kościoła, to na ogół bardzo szybko następuje u niej radykalna poprawia zdrowia psychicznego
ul. Szkolna 31
42-320 Niegowa
tel.: (34) 315 10 04
kontakt@parafianiegowa.pl
W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00
W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)
Przed i w czasie każdej Mszy Świętej