Czy złe duchy mają obowiązek odpowiadać na pytania egzorcysty?
Nie mają takiego obowiązku i bardzo niechętnie uczestniczą w takim dialogu. Egzorcysta stara się je do tego zmusić. Jak ujawnia ks. G. Amorth, złe duchy odpowiadają na pytania tylko w przypadku
rzeczywistego opętania. Bywają wówczas bardzo rozmowne, co wynika z ich podstępnej natury. W ten sposób dążą do rozproszenia uwagi egzorcysty i uniknięcia odpowiedzi na zasadnicze w tej sprawie pytania.
Każdy egzorcysta musi trzymać się zasad podanych w Rytuale, m.in. nie powinien zadawać pytań nieuzasadnionych lub z ciekawości, a pytać o imię złego ducha oraz czy jest sam, czy jest ich więcej, a także kiedy i w jaki sposób wszedł w dane ciało i kiedy zamierza je opuścić?
Pierwsze i najważniejsze pytanie dotyczy imienia złego ducha. Wyjawienie bowiem imienia jest dla złego ducha porażką.
Drugie ważne pytanie dotyczy ilości złych duchów w ciele. W przypadku ich liczby mnogiej, zawsze jest przywódca. Gdy nosi on imię biblijne, to zalicza się do najtrudniejszych przeciwników, wysoko postawionych w diabelskiej hierarchii. Przywódca zawsze opuszcza ciało ostatni.
Trzecie pytanie dotyczy czasu i okoliczności wniknięcia w ciało. Jeżeli okaże się, że zły duch wszedł w ciało wskutek czarów, to należy to ustalić, w jakich okolicznościach do tego doszło. Jeżeli osoba spożyła cos zaczarowanego, to powinna to zwymiotować. W przypadku ukrycia jakiegoś przedmiotu związanego z gusłami, trzeba ustalić, gdzie się znajduje, odszukać i spalić.
Co zły duch odczuwa podczas egzorcyzmów?
Zły duch autentycznie cierpi i zadaje cierpienie osobie, w której ciele przebywa. Niekiedy te cierpienia to dla ducha istne katusze. Niczym ogień „ parzą” go takie sakramentalia jak: krzyż, woda święcona egzorcyzmowana, oleje święte egzorcyzmowane czy relikwie świętych. Najbardziej jednak trudne do zniesienia są dla złego wypowiadane teksy egzorcyzmów, zwane błogosławieństwami. Wykrzykują wówczas, że bardziej ich „ parzą” niż ogień piekielny.
Czy wszystkie złe duchy mają imiona?
Zdaniem demonologów ta, są to nie tyle imiona własne, oznaczające pełnione przez nich funkcje lub wykonywane zadania. Najsilniejsze duchy noszą , podobnie jak i w przypadku aniołów w niebie, imiona biblijne lub nadane im przez Tradycję. Należą do nich m.in.: Szatan, Belzebub, Lucyfer, Asmodeusz czy Zabulon. Inna grupa diabelskich imion wywodzi się od celu, do którego dążą, np.: Zagłada, Ruina, Zniszczenie. Jeszcze inna grupa dotyczy różnych odcieni Zła, wszak Zło niejedno ma imię np. Przerażenie, Zazdrość, Zawiść, Podstęp, Niezgoda czy Rozwiązłość.
ul. Szkolna 31
42-320 Niegowa
tel.: (34) 315 10 04
kontakt@parafianiegowa.pl
W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00
W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)
Przed i w czasie każdej Mszy Świętej