REFLEKSJE O ŻYCIU POZAGROBOWYM (5)

09 grudnia 2023

Czy w chwili śmierci jest czas na skruchę?

Znana z pracy w Medjugorje, siostra Emmanuel Maillard zapytała o to Marię Simmę. Mistyczka odpowiedziała: „ Pan Bóg daje każdemu kilka minut, aby żałował za swoje grzechy i aby zdecydował: >> Zgadzam się albo nie zgadzam się iść na spotkanie z Bogiem<< i w tej chwili widzi on film ze swego życia.

Czy Szatan i złe duchy atakują człowieka w chwili śmierci?

Śmierć to ostania szansa dla złych mocy, aby walczyć o duszę danego człowieka. Opisał to dokładnie o. Martin Cochem w dziełku Cztery sprawy ostateczne. Szatan i złe duchy, kusząc umierającego człowieka, odwołują się najczęściej do grzechów, którym a życiu ulegał. Jeśli nap żywił nienawiść, to złe duchy przypominają mu wszystkie  krzywdy, jakie od niego doznał i podsycają negatywne uczucia. Podobnie działają też w przypadku grzechów nieczystości, przedstawiając mu osobę, do której odczuwał pożądanie, pogłębiają przeżywane wątpliwości religijne, pogłębiają jego cierpienia, aby narzekał na swój los, co gorsze, złorzeczył Bogu. Zawsze atakują najsłabszy punkt człowieka.

Czy złe moce mają przyzwolenie Boże na takie działanie?

O Objawienia Bożego wynika, że tak. Człowiek jednak nie jest bezbronny. Posiada łaskę Bożą, dzięki której skutecznie może się oprzeć tym atakom, gdyż jeśli człowiek nie chce, to Szatan nie może go do niczego zmusić i jest w stanie zwycięsko wyjść z tej ostatniej próby.

Bóg dopuszcza do tych prób, aby w ostatnich chwilach życia dać człowiekowi dodatkową szansę zdobycia sobie zasług. Dusze ludzi grzesznych walczą wówczas o uratowanie się przed potępieniem wiecznym, a dusze ludzi pobożnych o to, aby zasłużyć sobie na jeszcze piękniejsze miejsce w niebie i wychodzą z tego zwycięsko, Bóg bowiem nie dopuszcza, by dusza, która była Mu oddana, zginęła w ostatniej chwili.

W uprzywilejowanej sytuacji są ci, którzy w ciągu życia modlili się do Najświętszej Dziewicy, do św. Józefa – Patrona dobrej śmierci lub do św. Michała Archanioła i innych świętych. Mogą liczyć na ich pomoc.