Czy możemy coś zrobić, aby swoich bliskich uratować od piekła?
Aby bliskie osoby próbować uchronić od potępienia lub ciężkiego czyśćca jest to nawet chrześcijańskim obowiązkiem i przejawem miłości do Boga i bliźniego. Możemy zrobić dla nich bardzo dużo i to w wieloraki sposób. Z jednej strony może to być modlitwa, ofiarowany post, jałmużna czy wysłuchanie Mszy św. w intencji ich nawrócenia. Z drugiej zaś strony należy próbować rozmawiać z nimi o Bogu i o sprawach ostatecznych, zachęcić do przeczytania odpowiedniej książki o tematyce religijnej lub przekonać do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Chodzi o to, aby prosić Boga o łaskę nawrócenia dla nich jeszcze póki żyją i mogą z niej skorzystać, niż później opłakiwać po ich śmierci, kiedy oni już sobie pomóc nie mogą.
Jakie jest największe cierpienie w piekle?
Odpowiedź na to pytanie można sformułować nie tylko na domniemaniu teologicznym, ale także na podstawie relacji Świętych i tych osób uprzywilejowanych, którzy doznali łaski wizji piekła. Jednoznacznie można stwierdzić, że największym cierpieniem dusz potępionych jest świadomość utracenia na zawsze Boga, dla którego zostały stworzone. Za życia nasz obraz rozpoznawania dobra i celu ostatecznego, jakim jest zasłużenie na niebo, często bywa zakłócony przez działalność Szatana, ale po śmierci dusza ma jasność, że jedynym szczęściem dla niej jest Bóg i że zaprzepaściła otrzymaną szansę bezpowrotnie.
Czy należy nauczać dzieci i młodzież o istnieniu piekła i karach wiecznych?
Należy rozmawiać na te tematy nie tylko z młodzieżą, ale również i z dziećmi, oczywiście odpowiednio do ich wieku i rozwoju umysłowego, a także świadomości religijnej. Wiedza ta musi być stopniowana i odpowiednio dawkowana. Jest to zgodne z dogmatem nauki wiary Kościoła Katolickiego. Poprzez prawidłowo prowadzone nauczanie, wyjaśnianie i pouczanie dzieci i młodzież kształtują w sobie umiejętność właściwej oceny spraw, o których wcześniej nauczał Jezus Chrystus.
ul. Szkolna 31
42-320 Niegowa
tel.: (34) 315 10 04
kontakt@parafianiegowa.pl
W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00
W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)
Przed i w czasie każdej Mszy Świętej