Kto trafia do czyśćca?
Trafiają tam dusze ludzi, którzy umarli z grzechami powszednimi, czyli lekkimi lub nie odpokutowały zażycia całej kary doczesnej za grzechy odpuszczone im podczas Sakramentu Pokuty. Będąc w stanie łaski uświęcającej nie mogą już iść do piekła, ale też nie zasłużyły jeszcze na to, aby pójść bezpośrednio do nieba. Żeby uzyskać zbawienie wieczne potrzebują one dłuższego lub krótszego oczyszczenia.
Jak wygląda czyściec?
Św. Franciszek z Asyżu uważał czyściec za wydzieloną część piekła, co wcześniej głosił św. Augustyn uzasadniając to tym, że ten sam ogień, który sprawia katusze duszom potępionym, oczyszcza także niektóre dusze skazane na czasową tylko pokutę. Również św. o. Pio twierdził, że czyściec w pewnych miejscach jest podobny do piekła. Według wizjonerów z Medjugorja, czyściec to ogromna szara przestrzeń między niebem a ziemią. W dolnych jego strefach jest ogień. Na pierwszy rzut oka czyściec jest czarny, zamglony i posępny. Najniższe jego kręgi sięgają piekła, a najwyższe, najjaśniejsze znajdują się blisko nieba.
Jak zbudowany jest czyściec?
Teologia nie ma na ten temat żadnych danych. O wiele więcej informacji możemy znaleźć w relacjach mistyków i świętych. Którzy mieli łaskę wiedzieć to miejsce pokuty. Według Fulli Horak, czyściec składa się z nieprzeliczonej ilości kręgów, stopni i poziomów. Ma więc budowę pionową. Dusza w miarę procesu oczyszczania się wchodzi w coraz wyższe kręgi pokuty ekspiacyjnej i zbliża się do Przedwiecznej Światłości. Mogłoby się wydawać, że im bliżej dusza jest Boga, tym męka tęsknoty powinna być mniejsza. Tymczasem bliskość Boga jeszcze bardziej wzmaga w duszy dążenie do połączenia się z Nim. Tęsknota osiąga wówczas swoje apogeum.
ul. Szkolna 31
42-320 Niegowa
tel.: (34) 315 10 04
kontakt@parafianiegowa.pl
W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00
W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)
Przed i w czasie każdej Mszy Świętej