Czy niektóre dusze odbywają pokutę w kościele?
Są dwa rodzaje dusz, które mogą pokutować w kościele. Pierwsze to te, które za życia lekceważyły Mszę św. i teraz pokutują przed drzwiami świątyni. Drugą grupę stanowią dusze odbywające czyściec u stóp ołtarza. One adorują Najświętszy Sakrament niejako w nagrodę za to, że czyniły to również za życia. Przed ołtarzem cierpią mniej, niżby to miało miejsce w czyśćcu, gdyż Chrystus łagodzi ich cierpienia.
Czy można kary czyśćcowe odpokutować jeszcze za życia?
Pytanie to może wydawać się niepoważne lub czysto retoryczne, ponieważ wykracza poza uznawaną teologię, ale potwierdza tylko znaną prawdę, że u Boga nie ma nic niemożliwego. Maria Simma opowiadała o takim przypadku, kiedy to nieuleczalnie chora dziewczyna prosiła Boga, by mogła cierpieć na ziemi tyle, ile to konieczne, by pójść prosto do nieba. Gdy zmarła, wizjonerka otrzymała potwierdzenie zadośćuczynienia przez Boga tej prośbie. Po odpokutowaniu własnych grzechów możemy jeszcze za życia dodatkowo ofiarować swoje cierpienia za żyjących i zmarłych, aby wynagrodzić ich grzechy. Jest to ogromna łaska współcierpienia z Chrystusem dla ratowania dusz.
Czy to prawda, że niektóre cierpienia w czyśćcu nie różnią się od mąk piekielnych?
Cierpienia dusz z dolnych rejonów czyśćca są podobne do cierpień występujących w górnych rejonach piekła. Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że różnią się one tylko czasem ich trwania.
Podobnego zdania była też św. Katarzyna z Genui: „ W czyśćcu, jak i w piekle, jest podwójne cierpienie – to, że jest się pozbawionym Pana Boga i to, że się jednocześnie cierpi.
Czy ogień czyśćcowy jest taki sam jak ogień ziemski?
W tej sprawie Kościół nie zajmuje dogmatycznego stanowiska. Pewne jednak jest, że dusze znoszą cierpienia fizyczne. W znacznym, stopniu są one spowodowane przez ogień. Wielu Świętych i teologów, m.in. św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, św. Grzegorz Wielki uważają, że jest to ogień podobny do ziemskiego. Różni się tym, iż jest to ogień oczyszczający i o wiele bardziej dokuczliwy. Ogień ziemski jest zaledwie cieniem wobec płomieni Bożej Sprawiedliwości. Cierpienia na ziemi są więc bez porównania mniejsze w porównaniu do ekspiacyjnych cierpień czyśćcowych. Ta różnica wynika stąd, że na ziemi jest czas Miłosierdzia, a po śmierci czas Bożej Sprawiedliwości.
ul. Szkolna 31
42-320 Niegowa
tel.: (34) 315 10 04
kontakt@parafianiegowa.pl
W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00
W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)
Przed i na początku każdej Mszy Świętej