Parafia

Katolicka

pw. Św. Mikołaja B.W.

Refleksje o życiu pozagrobowym (70)

08 marca 2025

Jak skuteczne mogą być nasze modlitwy w intencji dusz czyśćcowych?

 

Skuteczność naszych modlitw zależy od Miłosierdzia i Dobroci Bożej. Ważne też jest, abyśmy sami znajdowali się w stanie łaski uświęcającej, gdyż będąc w grzechu ciężkim nie  możemy się modlić za innych tylko o własne pojednanie się z Bogiem. Owoców Mszy św., odpustów Kościoła czy innych modlitw nie możemy bezpośrednio przekazywać duszom w czyśćcu, gdyż znajdują się one jeszcze poza kręgiem Królestwa Bożego.  Wszystko więc, co w intencji dusz czyśćcowych czynimy, składajmy w ręce Boga, aby On, zgodnie ze swoim Miłosierdziem, rozporządził tymi darami. Jaką przyniesie to duszom pomoc – tego nie wiemy, zaufajmy Bogu.

 

W jakiej formie możemy pomagać duszom czyśćcowym?

 

Form pomocy jest wiele i są bardzo zróżnicowane. Oto najważniejsze z nich:

  • Msza święta. Z uwagi na to, że jest najważniejsza ofiara, omówimy ją oddzielnie.

  • Różaniec. To najważniejsza i najskuteczniejsza modlitwa po Mszy św. Przez Różaniec zostaje codziennie uwolnionych wiele dusz. Poprzez odmawianie tej modlitwy polecamy dusze czyśćcowe potężnemu orędownictwu Najświętszej Dziewicy, która u Swojego Syna  wyprasza im łaski. Potwierdzają to słowa Maryi skierowane do św. Brygidy Szwedzkiej: „ Jestem Matką wszystkich dusz  czyśćcowych. Przez Moje wstawiennictwo cierpienia ich stają się z godziny na godzinę łagodniejsze”.

  • Droga Krzyżowa. Stanowi podobnie jak Różaniec ogromną pomoc dla dusz czyśćcowych, gdyż ofiarujemy za nie cierpienia i śmierć  Chrystusa, a także krwawe łzy Matki Bolesnej. Po każdej stacji do modlitwy: Któryś  za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami można dodać słowa… I Ty któraś współcierpiała Matko Bolesna przyczyń się za duszami czyśćcowymi.

  • Odpusty  cząstkowe i zupełne. Omówimy je oddzielnie.

  • Cierpienie. Często, gdy pojawi się w naszym życiu cierpienie, to narzekamy i buntujemy się, dlaczego akurat nas to spotkało? Jednym słowem, nie akceptujemy go. Tymczasem cierpienia są dowodem miłości Boga i mogą przynieść obfite łaski. Każde cierpienie, fizyczne lub duchowe, które nas dotyka, należy przyjmować z pokorą i ofiarować je Bogu. Cierpienia, zwłaszcza dobrowolne, ofiarowane za duszę czyśćcową, mogą przynieść jej dużą ulgę. Znana jest także forma cierpienia zastępczego. Polega ona na tym, że osoba prosi Boga o przyjęcie przez nią czasowego cierpienia za wybraną duszę. Wielu świętych prosiło Boga, aby im wolno było cierpieć za dusze czyśćcowe.

Maria Simma wspomina, że pierwszy raz została poproszona przez duszę czyśćcową, aby dobrowolnie  przyjęła za nią cierpienia  fizyczne przez trzy godziny. Gdy tak się stało, szczęśliwa dusza powiedziała, że nawet w ten sposób zaoszczędziła jej dwadzieścia lat czyśćca. Wyjaśniła to następująco:” Cierpienia na ziemi mają inną wartość. Gdy cierpimy, żyjąc jeszcze na ziemi, możemy wzrastać w miłości. Możemy zyskiwać zasługi. W czyśćcu natomiast jest to niemożliwe – cierpienie tam służy naszemu oczyszczeniu z grzechów. Na ziemi, za życia posiadamy wszystkie łaski, mamy wolność wyboru”.

  • Post. Ofiarowany w intencji dusz czyśćcowych może być bardzo owocny.

  • Dobre uczynki i intencje. Można np. ćwiczyć się w pokorze, ofiarowując ten akt za duszę, która cierpi z powodu grzechy pychy, wstrzemięźliwość od alkoholu za duszę, która go nadużywała itp.

  • Jałmużna. Przez ofiary na dobre cele, np. na wspomożenie misji, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, na katolickie środki przekazu czy pomoc biednym, można bardzo ulżyć zwłaszcza tym duszom, które grzeszyły skąpstwem i odmawiały pomocy bliźnim będącym w potrzebie.

  • Palenie świec poświęconych. Świadczą o pamięci bliskich i rozjaśniają duszom ciemności czyśćca, gdyż paląca się świeca symbolizuje Światło Chrystusa.

  • Inne modlitwy. Każda modlitwa, każde westchnienie do Boga w intencji dusz czyśćcowych przynosi ulgę, chociażby ta najbardziej znana modlitwa: „ Wieczny odpoczynek…”   Szczególnie godne polecenia są koronki: Do Miłosierdzia Bożego, do Ran Pana Jezusa, do Najdroższej Krwi Pana Jezusa oraz do Krwawych Łez Maryi.

Trzeba jednocześnie nadmienić, że wymienione formy i środki naszej pamięci o zmarłych pomagają im, ale nie w jednakowym stopniu. Zależy to m.in. od postawy danej duszy jeszcze za życia. Jeżeli ktoś ofiarował Msze św. za zmarłych, to po śmierci sam również może liczyć na złagodzenie swoich cierpień. A jeśli odmawiał ich innym lub lekceważył Mszę św., to ofiara taka za niego nie będzie skuteczna.

 

 

Parafia Katolicka
p. w. św. Mikołaja B.W.
w Niegowie

ul. Szkolna 31

42-320 Niegowa

 

tel.: (34) 315 10 04

 

kontakt@parafianiegowa.pl

Nr konta parafii

Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Niegowa
97 8591 0007 0330 0920 9199 0001

Godziny Mszy Świętej

W niedziele: 7:30, 9:00, 11:00

W dni powszednie: 7:30, 18:00 (17:00)

Spowiedź

Przed i na początku każdej Mszy Świętej