06 stycznia 2024

Co dusza odczuwa podczas pogrzebu?

Pochówek ciała to ostatnie chwile łączności duszy ze światłem materialnym, jakże dla niej ważne. Tymczasem widzi ona rozpacz rodziny, która użala się nad samą sobą, a znajomi mniej lub bardziej obojętnie kroczą za karawanem. Rozmawiają ze sobą o sprawach bieżących, rozglądają się na boki, patrzą kto przyszedł na pogrzeb lub dyskretnie odchodzą, spiesząc się do innych spraw. Rzadko kto myśli o modlitwie. A biedna dusza, która już wie, gdzie ma się udać po pogrzebie i co ją czeka, wszystko widzi, słyszy i czuje, przez co cierpi w sposób dla nas niewyobrażalny. Nieważna jest dla niej podniosła uroczystość, wieńce i smutek uczestników, a tylko modlitwa i ofiary. Tą ofiarą może być np.. zamówienie za nią Mszy św. lub chociażby uważne wysłuchanie Mszy św., w której uczestniczy w dowolną niedzielę  lub inny dzień, ofiarowanie w intencji tej duszy Komunii Św., odmówienie części różańca czy innej modlitwy, odbycie postu, ofiarowanie swojego cierpienia, nawet drobnej dolegliwości. Mało kto wie, że pociechą dla duszy może być również ofiarowanie za nią swojego uczestnictwa w pochówku, tj. trud związany z przyjazdem na cmentarz i powrotem do domu, niekorzystne warunki atmosferyczne, jeśli takowe mają miejsce i samo maszerowanie za trumną.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dusza więcej wie o nas, niż nam się wydaje. Doskonale zdają sobie sprawę, kto jak uczestniczy w pogrzebie, czy tylko idzie z obowiązku lub żeby inni go wiedzieli, czy z potrzeby serca i chrześcijańskiej powinności, co się o niej mówi i co się zamierza  dla niej zrobić.

Kiedy ciało zostanie pochowane, wszelki kontakt duszy ze światem doczesnym urywa się. Dusza udaje się na wyznaczone jej przez Bożą Sprawiedliwość miejsce, od którego rozpocznie się jej nagroda lub pokuta.